Amnesty.nl maakt gebruik van cookies om de content beter op uw voorkeur af te kunnen stemmen.     Meer informatie

Vergelijk de partijprogramma's

Deel:
Stemmers in het kieshokje voor de verkiezingen van 2010.
05
sep
2012

Wat zegt het CDA over vreemdelingdetentie? Wil de VVD multinationals aanspreken op mensenrechtenschendingen? Hoe denkt de SP over het Europees Hof van de Rechten van de Mens? Amnesty International legde de verkiezingsprogramma's van de verschillende partijen naast elkaar. Wat gaan zij doen voor de mensenrechten?

Wie de verkiezingsprogramma’s scant op mensenrechten zal snel gerustgesteld zijn. Vrijwel elke politieke partij draagt mensenrechten een warm hart toe. Ze vormen ‘een centrale opdracht’ (CDA)‚ moeten ‘altijd en overal op de agenda staan‚ zonder hypocrisie’ (PvdA) en moeten ‘de aandacht krijgen die ze verdienen’ (PVV).

Buitenlandbeleid

Wie verder kijkt‚ komt echter grote verschillen tegen. Bijvoorbeeld over het buitenlandbeleid. De PVV is helder: dat moet in dienst staan van het Nederlands belang. De SGP laat het eigen belang volledig rechts liggen: ‘als welvarende natie hebben
we de roeping bij te dragen aan internationale veiligheid‚ stabiliteit en armoedevermindering’. De VVD vindt het effectiever om het mensenrechtenbeleid te beperken tot 25 landen‚ zonder aan te geven welke. De partij wil bovendien‚ net als
GroenLinks en D66‚ het aantal Nederlandse ambassades verder terugbrengen.

De SP en de ChristenUnie willen geen wapens meer leveren aan mensenrechtenschendende landen. Ook de PVV legt de wapenverkoop aan banden‚ zij het alleen aan islamitische landen.

Asiel

Over het onderwerp asiel lopen de meningen eveneens uiteen. De SP gaat landen buiten de Europese Unie vragen te stoppen met het doorlaten van ‘duizenden migranten’. De VVD wil niet alleen illegaliteit‚ maar ook het in staat stellen van illegaliteit strafbaar maken. Van D66 mogen asielzoekers in afwachting van de procedure worden vastgezet‚ zij het niet langer dan vier weken. De ChristenUnie wil‚ net als de PvdA en de SP‚ de alternatieven voor vreemdelingenbewaring verder ontwikkelen.

Amnesty in verkiezingstijd

Amnesty International geeft uit principe geen stemadvies. Maar de organisatie is wel actief in de verkiezingstijd. Amnesty stuurde aanbevelingen naar de programmacommissies van alle partijen. En toetste de (concept)programma’s op mensenrechten. Daarnaast voert Amnesty in verkiezingstijd actie tegen het inhumane beleid van vreemdelingendetentie.

> Lees de vergelijking van de partijprogramma’s
> Doe mee aan de actie Vreemdeling ≠ crimineel