Oekraïense troepen rijden op 8 juni 2022 langs een weg in de buurt van Sloviansk, Oekraïne. De afgelopen weken heeft Rusland zijn vuurkracht geconcentreerd op de Donbas-regio in Oekraïne, waar het sinds 2014 lang twee separatistische regio's steunt die in oorlog zijn met dOekraïense troepen rijden op 8 juni 2022 langs een weg in de buurt van Sloviansk, Oekraïne. De afgelopen weken heeft Rusland zijn vuurkracht geconcentreerd op de Donbas-regio in Oekraïne, waar het sinds 2014 lang twee separatistische regio's steunt die in oorlog zijn met de Oekraïense regering.e Oekraïense regering.
© Getty Images

AI in militaire context staat op gespannen voet met internationaal recht

AI wordt steeds vaker ingezet om snel en op grote schaal dodelijke militaire operaties goed te keuren. Dit zorgt voor grote uitdagingen voor het internationaal recht. Er is op dit moment geen procedure die de dodelijke en verwoestende effecten van door AI mogelijk gemaakte oorlogsvoering kan voorkomen.

Amnesty International benadrukt hoe belangrijk het is dat techbedrijven verantwoorde keuzes maken. Voordat techbedrijven defensiecontracten afsluiten met staten, moeten ze beseffen dat ze mogelijk aansprakelijk zijn wanneer hun technologie een rol speelt bij schendingen van het internationaal recht.

Techbedrijven die dit niet goed kunnen beoordelen of zich niet aan hun verantwoordelijkheden onder internationaal recht kunnen houden, moeten afzien van dergelijke contracten. Daarnaast is het cruciaal dat staten transparant zijn over hoe ze AI inzetten in conflicten.

AI Act

Samen met 200 organisaties, waaronder AccessNow, stelde Amnesty International een verklaring op over de toepassing van AI in militaire context. Hierin eisen de organisaties dat techbedrijven er alles aan doen om ervoor te zorgen dat hun AI-systemen geen schendingen van het internationaal recht veroorzaken of hieraan bijdragen. Deze verklaring bouwt voort op de in 2023 gedane oproep van Amnesty en andere organisaties aan de Europese Unie om in de AI Act gevaarlijke technologie te verbieden

Meer over dit onderwerp