Takahiro Shiraishi

Japan: Eerste executie in bijna 3 jaar tijd

In Japan is vandaag Takahiro Shiraishi geëxecuteerd. Hij werd veroordeeld voor de moord op negen mensen. Amnesty International is altijd en overal tegen de doodstraf. 

“De executie van Takahiro Shiraishi – de eerste executie in 3 jaar tijd in Japan – is een aanval op het recht op leven en een tegenslag voor mensenrechten in het land”, zegt Chiara Sangiorgio van Amnesty International.  

Volgens de Japanse minister van Justitie werd de executie van Takahiro Shiraishi uitgevoerd op 27 juni 2025. Shiraishi werd in 2020 door de rechtbank van Tokyo ter dood veroordeeld voor het doden van negen mensen in 2017. 

Deze executie is de eerste onder premier Shigeru Ishiba die in oktober 2024 aan de macht kwam, en de eerste executie in Japan sinds juli 2022.  

Langstzittende terdoodveroordeelde 

“Vorig jaar werd Hakamada Iwao, die lange tijd de langstzittende terdoodveroordeelde ter wereld was, vrijgesproken. Hij zat  meer dan 45 jaar in een dodencel. Dit legde de oneerlijkheid van het strafrechtelijke systeem in Japan en het gebruik van de doodstraf bloot, en was een ideale kans om van koers te wijzigen.” 

“Maar in plaats van hervormingen en volledige bescherming van mensenrechten, heeft de regering ervoor gekozen om weer te beginnen met het uitvoeren van executies. Dit is een grote tegenslag voor de pogingen een einde te maken aan de doodstraf in Japan.”  

Doodstraf wereldwijd 

Op het moment hebben 113 landen wereldwijd de doodstraf volledig afgeschaft in hun wetgeving. Meer dan 144 landen hebben de doodstraf in wet of praktijk afgeschaft, maar Japan blijft deze onmenselijke straf inzetten. D e doodstraf en executies in Japan zijn met veel geheimzinnigheid omgeven. De terdoodveroordeelde en familieleden krijgen niet, of slechts kort voor een executie te horen dat deze uitgevoerd gaat worden.  

“De geheimzinnigheid die nog steeds rondom de aankondiging van executies hangt, maakt het gebruik van deze straf in Japan extra wreed.” 

Oproep Amnesty International 

Amnesty International is in alle gevallen tegen de doodstraf, en roept de Japanse autoriteiten op om onmiddellijk een moratorium (stop) op executies in te stellen. Dat is een eerste stap richting volledige afschaffing van de doodstraf. Daarnaast moeten de autoriteiten alle doodstrafvonnissen omzetten naar gevangenisstraffen.  

Achtergrond 

Japan is een van de weinige landen die in recente jaren executies hebben uitgevoerd. In 2024 documenteerde Amnesty International 1.518 executies in 15 landen,wat een toename was van 32 procent ten opzichte van de 1.153 executies in 2023. De executies in China zijn niet meegerekend omdat hier geen exacte cijfers van bekend zijn, maar het zijn er waarschijnlijk duizenden per jaar. 

Amnesty International is in alle gevallen zonder uitzondering tegen de doodstraf, ongeacht de omstandigheden van het misdrijf, schuld of onschuld of andere karaktereigenschappen van het individu, of de executiemethode. 

Meer over dit onderwerp