Home > Wereldnieuws > Koppel loopt risico op verdere vervolging
Mensenrechten vandaag
Amnesty.nl Homepage
Steven Monjeza (links) en Tiwonge Chimbalanga zitten in een pick-up truck voor verschijning voor de rechtbank in Blantyre Malawi. Foto: © REUTERS/Eldson Chagara
Wereldkaart

Malawi


Koppel loopt risico op verdere vervolging

2 juni 2010    Amnesty International waarschuwt dat het Malawische koppel na het presidentiële pardon nog steeds risico loopt om aangevallen of vervolgd te worden, zolang de wetgeving onveranderd blijft.
Op 29 mei heeft president Bingu wa Mutharika, Steven Monjeza en Tiwonge Chimbalanga vrijgelaten om humanitaire redenen. Zij werden veroordeeld voor 14 jaar cel wegens 'onnatuurlijke' handelingen en onzedig gedrag. Amnesty heeft het koppel onmiddellijk als gewetensgevangenen erkend en hun onvoorwaardelijke vrijlating geëist. De president maakte dit besluit na gesprekken met Ban Ki-moon, de secretaris-generaal van de VN.

‘Ondanks dat we erg blij zijn met het pardon, vrezen we dat Steven en Tiwonge later nogmaals gearresteerd worden of lastig gevallen worden als zij hun relatie voortzetten, omdat het presidentiële pardon alleen betrekking heeft op de daden waar ze voor veroordeeld zijn,’ aldus Michelle Kagari, directeur van Amnesty’s Afrikaprogramma.

Afschrikwekkend vonnis
Bij het uitspreken van de veroordeling meldde rechter Nyakwawa Usiwa-Usiwa dat hij ‘het afschrikwekkende vonnis heeft uitgesproken zodat burgers beschermd worden voor anderen die hun afgrijselijke voorbeeld willen volgen’. Het criminaliseren van individuen op basis van hun seksuele oriëntatie of genderidentiteit is verboden onder de verdragen die Malawi geratificeerd heeft. ’Malawi moet zijn verplichtingen onder internationaal recht nakomen,’ zegt Kagari.

Amnesty International roept de Malawische autoriteiten op om effectieve stappen te ondernemen om geweld of discriminatie te voorkomen en om het welzijn en veiligheid van Steven Monjeza en Tiwonge Chimbalanga te garanderen.


Laatste wereldnieuws berichten
Maandag 6 september 2010
Bekijk sitemap
Zoeken