Home > Wereldnieuws > Zuid-Korea: Nog geen afschaffing doodstraf
Zuid-Korea
Zuid-Korea: Nog geen afschaffing doodstraf
26 februari 2010
Amnesty International is diep teleurgesteld door het besluit van het Zuid-Koreaanse Constitutionele Hof om de doodstraf te handhaven.
Het Constitutionele Hof verklaarde dat de doodstraf niet in strijd is met de 'menselijke waardigheid en waarde' die zijn beschermd in de Grondwet.
Dat het Constitutionele Hof heeft besloten de doodstraf te handhaven is 'een grote tegenslag voor Zuid-Korea', meent Amnesty International. "Het gaat in tegen de huidige trend van afschaffing van de doodstraf die in het land al meer dan tien jaar niet is uitgevoerd", zegt Roseann Rife, adjunct-directeur van Amnesty's Azië-Pacific programma.
Amnesty is van mening dat Zuid-Korea de doodstraf in praktijk al heeft afgeschaft. Er worden echter nog altijd doodvonnissen uitgesproken. Momenteel zitten er 57 gevangenen in een dodencel. Sinds het aantreden van president Kim Dae-jung in februari 1998 zijn er in Zuid-Korea geen executies meer uitgevoerd. President Kim werd in 1980 zelf ter dood veroordeeld.
Steeds meer landen stappen af van de doodstraf als ultieme straf. Meer dan zeventig procent van alle landen heeft een moratorium op executies of heeft de doodstraf afgeschaft. Amnesty roept Zuid-Korea op de doodstraf bij wet volledig af te schaffen.
"Elke stap terug is uiterst schadelijk voor de internationale reputatie van Zuid-Korea. Als een economisch leider, moet het land ook het goede voorbeeld geven door het recht op leven van ieder individu volledig te respecteren", zegt Roseann Rife.
Amnesty is in alle gevallen tegen de doodstraf. Het is een schending van het recht op leven en de meest wrede, onmenselijke en vernederende straf. De doodstraf is onherroepelijk en er bestaat altijd het risico dat een onschuldig persoon wordt geëxecuteerd.