Groeten uit... Antigua
De voormalige generaal heeft alles-behalve een smetteloos blazoen en wordt verdacht van‚ onder meer‚ genocide. ‘Mensen kunnen veranderen’‚ stelt Ana. Bovendien zou Perez destijds alleen maar de bevelen van zijn meerderen hebben uitgevoerd.
Wat haar aanspreekt is Perez’ belofte het onderwijs en de volksgezondheid te verbeteren. Ook is ze hoopvol over zijn slogan mano dura (‘harde hand’). ‘We zijn het geweld in dit land spuugzat!’ zegt ze. Guatemala kent al jaren gruwelijke statistieken. In 2011 werden gemiddeld ruim zeventien moorden per dag gepleegd (op 14 miljoen inwoners). In 2010 waren dat er ruim achttien. Dat zijn er‚ per hoofd van de bevolking‚ meer dan in landen als Colombia en Zuid-Afrika. In 98 procent van de zaken blijft de dader onbestraft. De volgende dag rijden we door Guatemala Stad. We passeren een auto met geblindeerde ramen die is klemgereden door twee legerbusjes. Zo’n vijftien soldaten stappen uit om de auto te controleren.
Als we verder zijn gereden‚ vraag ik of we getuigen waren van de arrestatie van een belangrijke drugsbaron. Ana acht dat ‘zeer onwaarschijnlijk’. ‘Ik vermoed dat het een oud vrouwtje was wier autoramen te donker waren. Een echte crimineel durven ze echt niet zomaar te arresteren. Mano dura of geen mano dura...’
Reageren? wordtvervolgd [at] amnesty [dot] nl
Lees dit en andere verhalen deze maand in Wordt Vervolgd. Vraag een gratis proefnummer aan.
Of neem een abonnement. U ontvangt 10 nummers voor maar 35 euro per jaar (of minder als u lid van Amnesty bent).
