Irak
Amnesty betreurt uitvoering doodvonnis Saddam Hoessein
30 december 2006 Amnesty betreurt de executie van Saddam Hoessein. Niet alleen is de organisatie tegen de doodstraf, in het proces zijn ook fouten gemaakt.

'We zijn tegen de doodstraf in alle gevallen, het is een schending van het recht op leven en de ultieme onmenselijke en vernederende straf. Maar het is vooral weerzinwekkend als deze extreme straf wordt toegepast na een oneerlijk proces,' aldus Malcolm Smart, hoofd van Amnesty Internationals Midden-Oosten en Noord-Afrikaprogramma.
Amnesty International heeft de beslissing om Saddam Hoessein verantwoording af te laten leggen voor de misdaden onder zijn regime altijd verwelkomd, maar is van mening dat dit had moeten gebeuren tijdens een eerlijk proces. Malcolm Smart: 'Zijn proces had een grote bijdrage moeten leveren aan de rechtvaardigheid in Irak. De grote mensenrechtenschendingen die zijn gepleegd tijdens zijn bewind hadden aan de kaak gesteld moeten worden. (…) Saddam Hoessein deed zelf niet aan eerlijke processen, Irak had dan ook een gouden kans om dit fundamentele recht in ere te herstellen, en zo de aanspreekbaarheid voor de misdaden van weleer te verzekeren. De executie van vandaag is een weggegooide kans.'
Saddam Hoessein werd ter dood veroordeeld op 5 november 2006, voor de moord op 148 mensen uit het dorp al-Dujail, nadat in dat dorp in 1982 een aanslag op zijn leven mislukte. Het proces begon in oktober 2005 en eindigde in juli 2006. Het voldeed niet aan internationale standaarden voor eerlijke processen. Politieke inmenging ondermijnde de onafhankelijkheid en onpartijdigheid van de rechtbank, waardoor de eerste president van de rechtbank opstapte en benoeming van een opvolger blokkeerde. Het hof nam ook geen juiste maatregelen om bescherming van getuigen en advocaten te garanderen. Drie van Sadam Hoesseins advocaten werden vermoord, daarnaast kon hij in het eerste jaar na zijn arrestatie ook geen toegang krijgen tot juridisch advies. De klachten van zijn advocaten over de gang van zaken tijdens het proces werden door het tribunaal niet goed beantwoord. Het hoger beroep is overduidelijk in grote haast afgehandeld, en zet geen enkele fout in het oorspronkelijke proces recht.
Op het moment van zijn dood werd Saddam Hoessein nog vervolgd voor een andere zaak, namelijk de dood en marteling van duizenden Koerden in 1988. De andere zes gedaagden zullen waarschijnlijk hiervoor berecht worden, maar de executie van Saddam Hoessein is een grote slag voor het proces van waarheidsvinding in die zaak.
|